Apple

Apple, iOS 10 yüzünden davalık oldu

Apple şu sıralar iOS 13 cephesinde çıkan sorunlar için arka arkaya güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Her yeni güncellemede çıkan belli başlı sorunlar nedeniyle son olarak iOS 13.1.3 güncellemesini yayınlayan şirket, iPhone kullanıcılarının yüzünü güldürdü. Ancak, Apple cephesinde yüzler asıldı. Apple iOS 10 yüzünden davalık oldu.

Apple şu sıralar iOS 13 cephesinde çıkan sorunlar için arka arkaya güncelleme yayınlamaya devam ediyor. Her yeni güncellemede çıkan belli başlı sorunlar nedeniyle son olarak iOS 13.1.3 güncellemesini yayınlayan şirket, iPhone kullanıcılarının yüzünü güldürdü. Ancak, Apple cephesinde yüzler asıldı. Apple iOS 10 yüzünden davalık oldu.

Apple iOS 10 davası ile karşı karşıya

Apple, Kaliforniya eyaletinden gelen bir dava haberiyle sarsıldı. iOS 10 kullanıcıları, teknoloji devine batarya yönetim konusu ile ilgili bir dava açtı. AppleInsider tarafından yayınlanan rapora göre, davacılar iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7 ve 7 Plus kullanıcılarından oluşuyor. İddialara göre, bir özellik kullanarak iPhone’un işlemcisini ağır yük koşullarında kısıtlayan Apple iOS 10 ile söz konusu telefonlara zarar veriyor.

Tartışmalar ilk olarak 2017 yılında çıkmıştı. Apple konuyla ilgili o zamanlar yaptığı açıklamada bunun telefonların batarya performansını korumak için yapıldığını savunmuştu. Şirket, cihazların performanslarını bu şekilde yöneterek rasgele kapanmasını önlediğini söylemişti. Ancak, kullanıcılar tarafından gelen tepkiler nedeniyle Apple, bir özür mektubu yayınladı ve garanti dışı pil değiştirme fiyatını revize etti. Böylece, tüketiciler telefonlarının pil ömrü azaldığında işlemci gücünden feragat etmek zorunda kalmayacak, bataryalarını orijinaliyle değiştirerek aynı performansı almaya devam edecekti.

2017 yılında yaşananların ardından Apple iOS 10 ile ilgili aynı sorun nedeniyle dava edildi. Davanın sebepleri arasında Apple‘ın bu uygulamayı daha önceden tüketicilere duyurmamış olması yer alıyor. Ayrıca, Apple’ın sonrasında yaptığı güncellemelerle performansı artırdığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığı söyleniyor.

kaynak: sdn
İLGİLİ
Apple’ın Face ID Teknolojisine Hiçbir Marka Kafa Tutamıyor!

teknoapple

Tekno Apple - Apple dünyasındaki tüm haberler, gelişmeler, güncellemeler hakkında detaylı bilgi için burada.

Son düzenlenenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atabilirsiniz

Kapalı
Kapalı